Anasayfa iyiSohbet

Chat Odaları ile Anonim Sohbet

admin     02-05-20     iyiSohbet     Chat Odaları ile Anonim Sohbet     109 Defa Okundu

Chat Odaları

Chat odaları, sanal ortamlarda sohbet etmek için bir araya gelen kişilerin oluşturduğu sohbet gruplarına verilen addır. Bu odalar genellikle belirli amaçlar göre oluşturulur. Örneğin sanat ya da edebiyat sohbeti yapmak isteyenler için bu amaçla oluşturulmuş odalar bulunurken; yetişkin sohbeti yapmak isteyen kişileri için de farklı odalar chat platformlarında yer alır. Chat odalarında genellikle çok sayıda insan grup halinde sohbet eder.

Chat Odaları

Ancak oda içerisinde bulunan kişilerin karşılıklı kabul etmesi durumunda iki kişinin baş başa konuşma yapabildikleri özel odalara geçmek de mümkündür. Kullanıcılar chat odalarına genellikle nick adı verilen takma isimler ile kaydolurlar. Bu da anonim olarak sohbet etmeye, yani karşıdaki kişinin kiminle sohbet ettiğini bilmeden sohbet etmesine olanak sağlar.

Chat Odası Türleri

Kullanıcılarına sağlamış oldukları hizmetlerle bağlantılı olarak değişik chat odalarının bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu chat odası türlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

Mobil Chat Odaları
  • Yazılı Chat Odaları: Bu tür chat odalarında yalnızca yazılı mesaj gönderilebilir. Kişinin kendi nicki ile yazdığı mesajlar, karşı taraftaki kişiler ile paylaşılır. Cevaplar da aynı şekilde yazılı olarak iletilir.
  • Sesli Chat Odaları: Sesli chat odalarında bireyler mikrofon aracılığı ile toplu olarak sesli konuşma yapmaktadır. Bu tür chat odalarında bazen sesler birbirine karışabilmektedir. Sesli chat, ikili sohbet odalarında daha çok tercih edilir.
  • Görüntülü Chat Odaları: Görüntülü chat odalarında mikrofonun yanı sıra kamera da kullanılır ve iki taraftaki bulunan kişiler birbirlerini canlı olarak görmek suretiyle sohbet ederler.

Anonimliğin Rahatlığı

Bireyler sanal sohbet ortamlarında gerçek kimlikleri ile değil, sanal kimlikler ile kayıt olurlar. Bu da onların normal hayatta olduğundan daha rahat hareket edebilmelerine olanak sağlar. Anonimliğin sağladığı rahatlık nedeniyle chat odaları daha özgür alanlar olarak görülür.

Ancak bu durum zaman zaman bazı sakıncaların meydana gelmesine de yol açar. Yani herkesin sahte bir kimlik ile kayıt olduğu bir ortamda kötü niyetli kişiler, kimliklerini gizleyerek farklı amaçlar peşine düşebilirler. Bu nedenle de sanal sohbet odalarında yeterince güvenmeden kişisel bilgi paylaşımı yapılmamalıdır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbete Bağlan

Sohbet chat odalarına hoşgeldiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hayır. sohbet odalarımız ücretsizdir.

Evet. sohbet odalarımıza 18 yaşında olanlar ve büyükler girebilir.

/ns register nick şifreniz e-posta

Evet aradığınız kişiyi bulabilirsiniz.